Şanlıurfa’da Sokağa Çıkma Yasağı Yok Gibi

Koronavirüs nedeniyle hafta sonları uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasına birçok vatandaşın uymadığı ve sokak aralarında parklarda hafta sonlarında bir araya geldiklerini gözlemledik.

Şanlıurfa’nın ana arterlerinde ve işlek caddelerinde güvenlik güçlerinin uygulama noktalarının bulunduğunu bilen vatandaşlar sokak aralarında ve mahalle parklarında bir araya gelerek sohbette bulunuyor ve yasaklara aldırış etmeden mesafe kurallarına uymuyorlar. Ayrıca sokağa çıkma kısıtlamalarında yapılan ev ziyaretleri ve misafirliklerinin de sıklıkla yapıldığı biliniyor.

 

Konu ile ilgili tepki gösteren, uyarılarda bulunan ve fikirlerini sunan vatandaşlara 63 Olay olarak mikrofon uzatıp açıklamalarına yer verdik.

 

“Şanlıurfa Bu Yasaklardan Muaf Edilmiş Gibi”

 

İş Adamı Mehmet Ferhat Yakan, “ Türkiye genelinde uygulanan 56 saatlik sokağa çıkma yasağında Şanlıurfa’nın bu yasaklardan muaf edilmiş gibi bir havası olduğunu görüyorum. Yollarda, mahallerde ve sokaklarda vatandaşların gruplar halinde bir arada olduğunu görüyorum. Mahalle parklarında veya boş arsalarda çocukların cirit attığını oyunlar oynadığını ve kadınlarında grup şeklinde bir arada sohbet ortamlarını kurarak sanki yasak yok havasında olduğunu görüyoruz. Kenar semtlerde özellikle kurallara uymayan çok sayıda vatandaş var. Tüm vatandaşlara sizlerin aracılığıyla seslenmek ve kurallara uymalarını istiyorum. Yapılan kısıtlamaların sağlığımız ve sevdiklerimizin sıhhati için olduğunu unutmamaları gerektiğini hatırlatmak istiyorum.” Dedi.

 

“Tek Başına Aldığın Önlem Salgını Durdurmuyor”

 

Diş Teknisyenleri Dernek Başkanı Ali Akkuş, “Hafta içi yasakların olmadığı gün içi zamanlarında maskeyi doğru kullandığımızı düşünmüyorum. Maske zaten tek başına yeterli değil. Kurallara uymak lazım. Evden çıkmamaya özen göstermek lazım. Kalabalıklardan uzak durmak ve topluluklarda da bulunursak maskeleri dikkatle takmak gerekli. Biz dikkat ediyoruz ama çevrede bulunan insanlar pek dikkatli olmadığı zaman tek başına aldığın önlem salgını durdurmuyor ne yazık ki, hafta sonları da durum iç açısı görünmüyor hala kısıtlamaları delen vatandaşlarımız var. Lütfen kısıtlamalara, mesafeye, maske takmaya ve hijyene ağırlık verelim kurallara uyalım.” Dedi.

 

“Çocuklarımıza Bizler Örnek Olmalıyız”

 

Okul Müdürü Halil İbrahim Arslan, “Tüm dünyayı etkileyen bir salgın sürecini yaşamaktayız. Yaşantımızı, sosyal hayatımızı, alışkanlıklarımızı tamamıyla değiştiren bu sürecin elbette en fazla etkilediği alanlardan biri de eğitim-öğretim faaliyetleri oldu. Bu süreç “Uzaktan Eğitim” çalışmalarını eğitim-öğretim faaliyetlerinin merkezi haline getirdi.

Bu faaliyetler okullarından, arkadaşlarından, öğretmenlerinden uzak, ekran başında bir eğitim-öğretim ortamında bulan öğrenciler başta tüm eğitimcileri ve aileleri de alışılmışın dışında bir eğitim-öğretim sürecine adaptasyona yöneltti.

Bu adaptasyon sürecinde bakanlık bünyesinde yapılan çalışmalarla Eğitim Bilişim Ağı (EBA) aracılığıyla hazırlanan içerikler tüm öğrencilere ulaştırılmaya, dezavantajlı öğrencilerimiz için çalışmalar yapılmaya, öğretmenlerimizin yoğun çabalarıyla canlı dersler aracılığıyla öğrencilerin eğitimden kopmaması sağlanmaya çalışıldı; Ancak uzaklaştıkça yakınlaşmaya çalıştığımız tüm bu çabalara, faaliyetlere rağmen uzaktan eğitim, yüz yüze eğitimin verimliliğine ulaşmasını elbette bekleyemeyiz. Bu nedenle çocuklarımız, öğretmenlerimiz, ailelerimiz için eğitim-öğretim ortamı olan okullarımızı güvenli hala getirip en kısa sürede açmalıyız. Salgının önüne geçilmesi için belirtilen kurallara uymalı, bu zamana kadar hep koyduğumuz kurallara uymalarını beklediğimiz çocuklarımıza bizler örnek olmalıyız.

Çocuklarımızın bu salgının eğitim-öğretim hayatlarındaki etkisini telafi etmelerinin, okullarına kavuşmalarının tedbirlere ne kadar bağlı olduğunu unutmayalım.

Hepimizin sağlığı için maskemizi takmaya, sosyal mesafemizi korumaya ve hijyen kurallarına uymaya devam ederek sağlıklı günlerde buluşma temennisiyle” dedi.

 

Abdulkadir Şanlı / 63 Olay / Özel Haber

Düşünceni paylaş

Back to top button