Okullarına Korkuyla Gidip Korkuyla Geliyorlar!

Şanlıurfa’nın Eyyübiye İlçesinde bulunan Buhara Mahallesindeki okullarına gitmek ve dönmek için öğrenciler her gün korkulu anlar yaşıyor. 8 okulun aynı yerde yapılması ve binlerce öğrencinin buraya eğitim için gelip gitmesini düşünürken ulaşım ve yol güvenliği neden düşünülmedi?

 

Öğrenciler Ölümle İç İçe

 

8 okulun karşısında bulunan İpekyol ( Akabe ) yolunun akıcı ve yoğun trafiğinde karşıdan karşıya geçmek zorunda kalan öğrenciler üst geçit veya yaya yolunun olmamasından dolayı dakikalarca bekleyerek karşıya korkuyla geçmek zorunda kalıyorlar. Bir çok kez kaza atlatan öğrenciler ne yapacağını bilmiyor.

 

Ulaşım Yetersiz Kalıyor!

 

Şanlıurfa’nın birçok mahallesinden eğitim için yola düşen öğrenciler Buhara Mahallesinde bulunan okullarına gelmek için şehir içi otobüslerini kullanmaya çalışıyor. Okula gelen öğrencilerin çoğunluğu 24 (Eyyübiye) nolu, 81 (Sırrın) nolu ve 34 (Toki) nolu şehir içi otobüslerini kullanmaya çalışıyorlar. Duraklarda dakikalarca bekleyen öğrencilerin çoğunluğu bu kış aylarında hastalanıyor ve eğitime olan ilgisinin azaldığını söylüyor. Öğrencilerin mağduriyetleri biran önce iyileştirilmesi gerekiyor.

 

Çevre Düzenlemesi Yok!

 

 

Bizzat giderek gözlemlediğimiz bölgede çevre düzenlemesinin yapılmadığı ve okulların bulunduğu alanda veya çevrelerinde bir ağacın bile olmadığı görünmekte. Okullara ve bölgeye bağlı olan elektrik trafo panolarının bulunduğu alanın tel örgüleri kopmuş tehlikeye açık durumda. Belediyelerin okul etrafında yeşillendirme çalışması yok.

 

Okul Etrafında Güvenlik Yok!

 

8 okullun bulunduğu bölgede emniyet asayiş ekiplerinin devriye atması ve okul giriş ve çıkışlarında okul önünde resmi emniyet aracın durması faydalı ve önleyici olabilecekken gözlemlediğimiz çıkış saatinde hiçbir güvenlik çalışması olmadığını gördük. Öğrenciler geleceğimiz bunları korumak ve yollarını açmak gerekirken önlerine yollar, engeller ve zorluklar koyuyoruz.

 

Abdulkadir Şanlı / Özel Haber / 63olay.com


Düşünceni paylaş

Back to top button