Medya Platformundan Genelgeye Yönelik Açıklama

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 27 Nisan’da yayımladığı "Ses ve Görüntü kaydı alınması" konulu genelgeye bir tepki de Şanlıurfa Siverek’ten geldi. Siverek İnternet Medyası Platformu, genelgeye bir açıklama ile tepki gösterdi.

 

Platform Başkanı Abdullah Hakan Lale, kamuya açık yerlerdeki eylemlerde polisin, uyguladığı şiddetin görüntülenmesini engellemeye çalışmasının anayasaya aykırı olduğunu savunarak şu ifadelere yer verdi:

 

"Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş'ın imzasıyla yayınlanan genelgede, eylemler sırasında polislerin görüntülerini ya da seslerini kaydeden kişilerin engellenmesi ve haklarında adli işlem yapılmasına değinilen genelgede gerekçe olarak ise 'özel hayatın gizliliği' gösterilmesi açıkça anayasaya aykırıdır.  Görev başında olan kamu görevlilerinin özel hayatı nasıl söz konusu olabilir? Yayımlanan bu genelge suistimallere açık olup, basın mensupları ve vatandaşların haber alma hakkını engellemektedir. Kötü koşullarda çalışan basın mensuplarının çalışma şartlarını zorlaştıran yasal dayanağı olmayan bu genelge, basın camiasına uygulanmış açık bir sansürdür. Söz konusu genelgenin tekrardan gözden geçirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Aksi halde genelgenin önümüzdeki süreçte kamuda infial oluşturacak sonuçları olacaktır."

Düşünceni paylaş

Back to top button