Gündem

Gazeteci ve Yazarlar Derneği'den Örnek Buluşma!

Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla, Akçakale’de seminer düzenleyerek, öğrencilere gazetecilik hakkında bilgi verdi.

Gazeteciliğin görev ve sorumluluklarının yanı sıra sosyal medyanın kullanılmasına ilişkin bilgilerin de verildiği seminerde, Şanlıurfa Olay Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Dilek Çiftçi, öğrencileri gündemdeki konular hakkında bilgilendirdi.

 

Gazeteciler Yazarlar Cemiyeti Başkanı ve Küresel Gazeteciler Konseyi Şanlıurfa İl Temsilcisi Celal Çiftçi öncülüğünde, gazetecilerin katılımıyla öğrencilere seminer verildi. Akçakale öğretmenevinde düzenlenen seminere, Başkan Çiftçi’nin yanı sıra, Şanlıurfa Olay Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Dilek Çiftçi, Akçakale’de görev yapan Mehmet Dikeç, İsmail Arslan, Hadi Kurt ve İbrahim Halil Arslan seminerde öğrencilere hitap etti.

 

Öğrencilere yaptığı konuşmada, gençliğin önemine vurgu yapan Başkan Çiftçi, gençlik dönemlerinde yapılması gerekenleri anlatarak, öğrencileri gazetecilik hakkında bilgilendirdi. Başkan Çiftçi’nin konuşmasının ardından seminere geçildi. Öğrencilere hitap eden gazeteciler, kendi meslek hayatındaki tecrübeleri de paylaşarak, öğrencileri bilgilendirdi.

 

“BİZLERİ DE GENÇLİK DÖNEMİMİZDE UYUTTULAR”

 

Seminerde konuşan Şanlıurfa Olay Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Dilek Çiftçi, öğrencilere bilinçli olma yönünde uyararak, ülkede gelişen olayları yakından takip etmelerini istedi.

 

Öğrencilere hitap eden Çiftçi, öğrencilerin dilinden çok iyi anladığını belirterek, kendilerinin de gençlik döneminde karşılaştığı sorunlar olduğunu belirtti. Öğrencilere ‘uyanık olun’ uyarısında bulunan Çiftçi, “Kuran’ın ilk emri oku! Diğeri ise ayağa kalk ve uyanık ol. Gençler uyanık olun, bizleri de gençlik dönemimizde uyuttular ve belki de bu yüzden hala bazı sorunları çözebilmiş değiliz. Bugün İslam âleminin içinde bulunduğu durumu bir göz önünde bulunduralım. Amerika’nın yaptıklarını ve yapmak istediklerini iyi görmemiz gerekiyor. Bu nedenle her zaman uyanık olun” dedi.

 

“GAZETECİLİK, GERÇEKTEN ÇOK KUTSAL VE ÖNEMLİ BİR MESLEK”

 

Seminerde öğrencilere hitap eden Mehmet Dikeç de meslek hayatında karşılaştığı olayları anlatarak, gazeteciliğin avantaj ve zorluklarını anlattı. Gazeteciliğin biraz da cesaret işi olduğunu belirten Dikeç, “gazetecilik, bir memleketteki sorunları dile getirip, çözüme kavuşturmak için var. Biz yıllar önce Akçakale’de bir gazete çıkardık ve ilçenin sorunlarını yazdık. O dönemin ileri gelenleri bu sorunları yazmamızı istemediler ama o sorunlar hala da çözülmedi. Gazetecilik, gerçekten çok kutsal ve önemli bir meslek, hakkıyla yapıldığı zaman birçok sorunu çözüme kavuşturur” dedi.

 

Seminerde konuşan Hadi Kurt da, Talebyad’da karşılaştıkları olayları anlatarak, meslek hayatında atlattığı tehlikeleri anlattı. Öğrencilere bilgi ve tecrübesini paylaşan Kurt, Barış Pınarı Harekâtıyla birlikte yüzlerce yerli ve yabancı basın mensubunun ilçeye gelerek, olayları yakından takip ettiğini hatırlattı.

 

Gazeteci İbrahim Halil Arslan da aynı şekilde tecrübelerini öğrencilerle paylaşarak bir konuşma yaptı. Sosyal medyanın öneminden de bahseden Arslan, bilgi kirliliğinin önüne geçilmesi için bilginin teyit edilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

 

Konuşmaların ardından Başkan Çiftçi, seminere katılan gazetecilere plaket takdim ederek, gazeteciler gününü kutladı. Gazeteciler ve öğrenciler daha sonra günün anısına hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

Düşünceni paylaş

Back to top button