Gündem ÖZEL HABER Şanlıurfa

Şanlıurfa’da Binalarda Oluşan Hasar ve Çatlaklar Ne Olacak!

Türkiye’yi derinden sarsan Elazığ’ın Sivrice ilçesinde 6.8 büyüklüğündeki deprem ülkeyi yasa boğarken çevre illerde de korku ve paniklere neden oldu.

Geçen Cuma günü yaşanan depremin etkisi ile Şanlıurfalıların birçoğu ailesi ile sokağa, parklara, meydanlara ve boş alanlara koşarak can güvenliğini sağlamaya çalıştı. Depremin durmasının ardından saatler sonrası evlerine işyerlerine giden vatandaşların bir çoğu duvarlarda çatlaklar ve hasarlar ile karşılaştı. Şanlıurfa’da birçok binada hasar tespiti ve çatlaklar belirlendi.

 

Sorumluları Kim!

 

Depremin etkisi ile Şanlıurfa’da binalarda gözle görünen hasar ve çatlakların oluşması ile korkuya kapılan ev sahipleri ne yapacağını bilmiyor. Binalardaki çatlak ve hasarların sorumlusunun müteahhitler mi? Belediyeler mi? Yoksa denetleme firmaları mı? Diye sormaya soruşturmaya başladılar.

 

Yetkililer Hasar Gören Binalara Müdahale Edecekler Mi?

 

Bir daha yaşanabilecek bir deprem veya felaketten hasar görmüş binalar etkilenebilir. Kötü bir hadisenin yaşanmaması için yetkililerin hasarlı binaları tespit etmesi ve bina sakinlerinin mağdur edilmemesi için çalışma başlatması gerekiyor. Yapılmış veya yapılacak olan binaların denetlenmesi ve depreme dayanırlığı uygun mu diye tespitinin de yapılması gerekiyor. Yetkililerin bir an önce çalışmalar yapmasını bekliyoruz.

 

 

Korkutan Deprem Uyarısına Dikkatte Almakta Fayda Var!

 

Elazığ'da meydana gelen 6.8 şiddetindeki depremden önce uyarılarda bulunan Prof. Dr. Naci Görür, katıldığı bir canlı yayında olası yeni depremler için uyarıda bulundu. Doğu Anadolu Fay Hattı'nın uyandığını söyleyen Prof. Dr. Naci Görür, bölgedeki illeri de uyardı. Uyarıları dikkate almakta fayda var önlemlerimizi alalım ve mağdur olmayalım.

 

Depremler Devam Ediyor!

 

Şanlıurfa Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünün 27.01.2020 günü basın duyurusunda aktardığı veriler; 24.01.2020 tarihinde saat 20.55’te Elazığ ili Sivrice ilçesinde 6,8 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. Deprem sonrasında bölgede 4 büyüklüğü üzeri 21 deprem meydana gelmiş olup, toplam artçı deprem sayısı 948’dir.

 

 

Abdulkadir Şanlı / Özel Haber / 63olay.com

Düşünceni paylaş

Back to top button