İl Başkanlığına Kim Gelecek! Taraflar Son Bulvarda, Son Kozlarını Oynuyor

AK Parti taşralarda teşkilat kongrelerini başlattı. Yapılan belde kongrelerini ilçe kongreleri takip ediyor. Haziran ayına kadar illerin kongrelerinin yapılması bekleniyor. Şanlıurfa’da henüz yapılan bir kongre olmadı. 22 Şubattan itibaren Harran, Hilvan, Bozova ve Karaköprü kongreleri ise sürece dahil olacak Şanlıurfa teşkilatı. Önünde uzun bir süre bulunmasına rağmen il başkanlığı için siyasi kulisler hararetli tartışmalara sahne oluyor. Her ne kadar çoğu bunu inkar etse de 10’a yakın isim hakkında ciddi kulis çalışmaları yürütülüyor. Kulislerde dolaşan isimlerin başını çeken ise mevcut il başkanı Bahattin Yıldız ile büyükşehir belediye meclisi eski başkanı Nihat Kılıç. Kılıç ne kadar istiyor bilinmez ancak bu seçimi diğerlerinden farklı kılan garip bir durum var ortada. Bu yarışa vesayet savaşı damga vuruyor. Bir yanda yeni büyükşehir belediye başkanı diğer yanda selefi eski büyükşehir belediye başkanı kendilerine yakın isimlerin seçilmesi için çaba harcıyor.

 

Yıldız’ın en yakın destekçisinin Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Kılıç’ın ise Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Eski Başkanı Nihat Çiftçi olduğu kulislerin en yaygın bilinen konusu. Her ne kadar Çiftçi’nin de adı il başkanlığı yarışında geçse de Kılıç’ın en büyük destekçisi yine Çiftçi’nin ta kendisi. Çünkü Çiftçi’nin kendince daha büyük beklentileri var.

 

Bu vesayet yarışının dışında kalan isimler de var. Ama onlar arasındaki rekabet bu iki isim arasındaki kadar çekişmeli değil.

 

İKİ BAŞKANIN KIRAN KIRANA MÜCADELESİ

 

Bahattin Yıldız’a il başkanlığı koltuğunu devreden isim yani selefi Zeynel Abidin Beyazgül’dü. Beyazgül’ün halefi olan Yıldız’a desteğini sürdürdüğünü herkes biliyor. Bu nedenle ismi dolaşanlar arasında en fazla şans Yıldız’a veriliyor. Öyle ki kulislerde dolaşan isimler arasında Beyazgül’e yakın başka isimlerin de bulunmasına rağmen onlara pek şans tanınmıyor.

 

Bu şansı tersine çevirmek isteyen en yakın rakip ise Beyazgül’ün selefi olan Nihat Çiftçi’nin desteklediği Nihat Kılıç. Kılıç, eski il başkanı Yusuf Eğilmez’e yakın olduğu için meclise seçilmiş ardından eski başkan Celalettin Güvenç ile birlikte hareket etmiş ve bu destekle meclis grup başkanı olmuştu. Güvenç’in istifasının ardından Ahmet Kaytan’dan boşalan meclis başkanlığına seçilmişti. Kılıç, Çiftçi ile de iyi anlaşarak 3,5 yıl birlikte yol yürüdü. Ta ki 31 Mart Yerel Seçimlerine kadar. Başkanlığı giden Çiftçi’ye yakın hiçbir isim yeniden meclis listelerine giremeyince Kılıç da kendisine yeni yapılanmada yer bulamadı.  

 

SOSYAL MEDYA SAVAŞLARI

 

Nihat Çiftçi’ye yakın sosyal medya hesapları hiç olmadığı kadar Beyazgül’ü eleştirmeye başladı. En küçük bir yanlışı veya belediyenin eksiğini dahi fırsat bilip Beyazgül’ü hedefe oturtabiliyor ve algı oluşturmak istiyorlar. Bu anlamda AK Parti’nin en büyük rakibi CHP’ye bile pas verildiği öne sürülüyor. Amacın, Beyazgül’ün il başkanlığında isim belirlenirken etkisini azaltmak ve Çiftçi ismini parlatıp göstereceği kişinin il başkanı olmasını sağlamak olduğu bilgisi dolaşıyor. Bu vesayet savaşında en çok yıpranan kişi ise kuşkusuz Beyazgül oluyor. Beyazgül kanadı henüz algıyı iyi yönetemiyor. Her ne kadar Çiftçi rahatsızlığını gerekçe göstererek kendisi yeniden aday olmak istemediğini belirtse de kendisine yakın hiçbir ismin meclise konulmamasına öfkelendiğini siyasi çevreler çok iyi biliyor. Bu nedenle bir nevi intikam amaçlı siyasi sahnelere dönmek istediği kulislerde konuşuluyor. Bunu da ilk etapta Nihat Kılıç üzerinden yapmak istediği iddia ediliyor.

 

Şanlıurfa, milletvekillerinin kendi aralarında gruplaşmalarına ve her bir grubun ayrı bir ismi desteklediğine tanık olmuştu ancak bu denli halef ve selef başkanların mücadelesine ilk kez tanık oluyor.

 

Bu nedenle yarışın nasıl sonuçlanacağını şimdiden kestirmek zor. Çünkü AK Parti Genel Merkezi’nin de bu anlamda işi zor. Yeni başkanın işaret ettiği ismin açıklanması halinde Çiftçi ve ekibi muhalif kılıçlarını daha da bilevleyecek, eski başkanın işaret ettiği isme verilmesi halinde ise kentte iki kutuplu bir parti ortaya çıkacak. Bu nedenle AK Parti Genel Merkezi, en son Şanlıurfa il başkanlığını ele almak istiyor. Ve isim olarak netleşmiş hiçbir ismin olmadığı biliniyor.

 

Mustafa ARISÜT-KULİS HABER/AJANS URFA

Düşünceni paylaş

Back to top button