Büyükşehir Belediyesinin “455 Milyonluk İhale Skandalı” Haberine Barodan Açıklama!

Sözcü Gazetesinin Şanlıurfa Büyükşehir Belediye ile ilgili “455 Milyonluk İhale Skandalı” başlıklı haberiyle ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

Büyükşehir Belediyesi haberi, "455 milyon TL'lik raylı sistem ihalesi hiçbir zaman yapılmamıştır. Habere kaynak olarak gösterilen Sayıştay raporlarında da böyle bir ifade bulunmamaktadır. Kaldı ki şehrimizde raylı sistem yoktur. Ayrıca ilimizde raylı sistem inşaatı da işletmesi de bulunmamaktadır. Belediyemizce de böyle bir ihaleye çıkılmamıştır" sözleriyle yalanladı.

 

Büyükşehir Belediyesinin açıklamasından kısa bir süre sonra Şanlıurfa Baro Başkanı Abdullah Öncel konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

 

 

"İHALE SAYIŞTAY RAPORUNDA VAR"

 

Baro Başkan Öncel konu ile ilgili baronun araştırmaları ve bir takım tespitlerini kamuoyunun bilgisine sundu. "Haber de bahsi geçen 455 milyon TL ihale bedelinin sayıştay raporunda da açıkça belirtildiği tarafımızca da tespit edilmiştir" diyen Baro Başkanı Öncel in açıklaması ve paylaşılan belgeler şöyle:

 

"Bugün Sözcü Gazetesi'nde yer alan haber ile ilgili öncelikle konunun muhatapı Şanlıurfa Belediye Başkanlığı'nın açıklama yapması tarafımızca beklenmiş, açıklamanın gelmesi üzerine konu ile ilgili baromuzun araştırmaları ve bir takım tespitlerini kamuoyunun bilgilerine sunuyoruz.

 

Başkanlığımızca 8617 sy. Kanun kapsamında Trambüs projesi ile ilgili bilgi talep edilmiş, verilen cevapta bilgilerin Ekaptan alınabileceği ayrıca yükleniciye işlerin teslimi için 13.02.2020 tarihine kadar süre uzatımı verildiği bildirilmiştir.

Kasım 2019 tarihinde yayınlanan sayıştay raporu başkanlığımızca da incelenmiş, haber de bahsi geçen 455 milyon TL ihale bedelinin sayıştay raporunda da açıkça belirtildiği tarafımızca da tespit edilmiştir.

 

İhale süreci başkanlığımızca titizlilikle takip edilmekte olup, ihale ve sayıştay raporu ile ilgili gerekli incelemenin yapılması için konu ilgili komisyonumuza havale edilmiştir. Kamuoyunun bilgilerine saygılarımızla sunarız."

 

Düşünceni paylaş

Back to top button