Şanlıurfa’da Kurallara Uyulmuyor, Tedbirler de Yetersiz!

Şanlıurfa’da alınan karar ve tedbirlere uyulmamakta, denetimlerin ve maske kullanımlarının yetersiz oluşu da ayrı bir tehlikeye yol açmakta…

Abdulkadir Şanlı / 63 Olay Haber / ÖZEL HABER

 

Çin'de ortaya çıktıktan sonra tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs ile ilgili alınan tedbirlerin kapsamı her geçen gün daha da genişletilmekte. Dünya’da yaşanan salgının etkileri Türkiye’de de vaka sayılarının artması sebebiyle yeni yeni tedbir ve önlemler alınmakta. Son olarak büyükşehirlere giriş ve çıkışların sınırlandırılması ve yasaklanmalarla birlikte birçok yeni tedbir alınmıştı. Şanlıurfa’da birçok kez Şanlıurfa İl Pandemi Kurulu’nun kararlarıyla yeni tedbirler açıklanarak uygulanmaya başlandı.

 

Maske Bulma ve Denetimlerde Sıkıntılar Yaşanılıyor…

 

Pazar yerlerinde, kamu ve özel sektörlerde, esnaf ve işçilerin maske sıkıntılarını yaşandığını ve denetlemelerin yetersiz oluşunu gözlemledik. Geçen hafta haber sitemiz 63olay.com’da yayınladığımız haberde Pazar alanlarında pazarcıların maske taktığını ama vatandaşın maskesiz dolaştığını maskelerin yeterli sayıda olmadığını ve Pazar alanlarının kontrollü bir şekilde olmadığını yazmıştık. Ayrıca 20 yaş altı ve 65 yaş üstü sokağa çıkma yasaklarının çiğnendiği denetimlerin özellikle Eyyübiye ilçesinde yetersiz olduğunu tespit ettik.

 

 

20 Yaş Altı ve 65 Yaş Üstü olan Vatandaşlar Dışarıda…

 

Okulların tatil edilmesinin ardından öğrencilerin ve 65 yaş üstü yaşlı vatandaşlarımızın dışarı çıkmamaları ve tedbirlere uyulması her gün uyarılar ile kamuoyuna aktarılmakta. Ama Şanlıurfa’da kurallara uymayan halen dışarı çıkan genç ve yaşlı vatandaşlarımız var. Şanlıurfa’nın birçok bölgesinde ve özellikle Eyyübiye’de yaptığımız gözlemlerde esnafın maske ve eldiven kullanmaması ayrıca sosyal mesafe kurallarına uymadığı, gençlerinde sokaklarda halen cirit attığı aşikardır.

 

Şanlıurfa’ya Girişlerde Denetim Yetersizliği…

 

Şanlıurfa İl Pandemi Kurulu, büyükşehirlere giriş çıkışların sınırlandırılmasının ardından, şehrin tüm giriş çıkışlarında denetimlerini artırdığını duyurmuştu. Şanlıurfa il merkezinden Mardin, Gaziantep, Diyarbakır ve Adıyaman istikametindeki yol denetim noktalarında trafik hareketliliğini denetleyen kolluk kuvvetleri, seyahat izin belgesi olmayanların şehre giriş çıkışına müsaade etmiyor. Ama velakin kenttin ana girişleri dışında kullanılan bazı yollar denetlenmiyor. Örneğin, Şanlıurfa’nın Adıyaman ve Diyarbakır’a giden ve gelen yol güzergahında bulunan Çimento Fabrikası’nın yanından Karaköprü Maşuk ve Haliliye bölgesine giden Açıksu yol güzergahı denetimsiz oluşu ve giriş çıkışların rahatlıkla yapıldığı bilinmekte. Örnekte verilen yol güzergahına benzer başka yollarında olduğu ve bu yollarında denetlenmesi kente giriş ve çıkışlarda ciddi bir denetimin yapılması gereklidir. Tedbirlerin sıkı tutulması ve kurallara riayet edilmesi gerekiyor.

 

 

PTT Kapalı, Telefonlara Ulaşılmıyor ve Vatandaş Mağdur Oluyor…

 

Sosyal yardım ve şikayetler için dışarı çıkamayan ve tedbir almış olan vatandaşlar PTT’lerin kapalı olmasından dolayı elektrik faturasındaki indirimlerinden faydalanamıyor. Ayrıca gıda ve maddi destekler için telefon üzerinden vakıf ve kaymakamlıklara yoğunluk sebebiyle ulaşamadıkları için mağdur olduklarını bizlere iletiyorlar. Şanlıurfa Valiliği ve tüm belediyelerimize Şanlıurfa’nın sesi 63olay.com olarak vatandaşlarımızın maddi ve gıda yardım taleplerinin giderilmesi ve iletişim ağının genişletilmesi için yetkililere sesleniyoruz. Gerekli çalışmaların yapılması geniş bir platform kurularak tüm kentin ulaşıp sorun ve taleplerinin aktarabileceği bir ağın yapılmasını talep ediyoruz.

 

Son olarak ta “EVDE KAL ŞANLIURFA” diyerek tüm halkımızı alınan tedbirlere uymasına kurallara riayet etmelerini tavsiye ediyoruz.

 

 

 

Düşünceni paylaş

Back to top button