Abdulkadir Şanlı
Köşe Yazarı
Abdulkadir Şanlı
 

Sektörel İsyan!

Olaylar gündem memleket derken zaman hızla geçmiş kendi sektörümüzün ne kadar acınaklı ve aciz bir duruma geldiği fark etmemişiz. Evet, konumuz tam anlamıyla gazetecilik sektörüyle ilgili. Bundan 10 yıl önce haber merkezinde görev yaptığım bir yerel gazetede gecemizi gündüzümüzü gazeteye verir karşılıksız hizmet ederdik. Aldığımız cüzi bir maaş ile sevinir kentin sesi olduk diye mutlu olurduk. Ne rüşvet alır kendimizi satardık nede kimseye peşkeş çekerdik. Hak yolunda yürür haklının yanında durur haksızın karşısında elif gibi diktik. Çok güzel günlerdi, o günlerde ne öğrendikse ne gördükse o esas ile meslek ahlakıyla bugünlere geldik elhamdülillah yolumuzu şaşmadık. Günümüze gelince utanır olduk ki gazeteciyim demeye. Sektörün adı var kendi yok. Haber var ama ses yok. Ses var duyan yok. Acınası ve aciz bir sektör haline gelmiş durumda. Sektörün medya patronları sektörden uzak şahıslarla menfaat odaklı hizmet sunmakta. Sektörümüzün temsilcileri dernekleri rant oyunları ile meslek çalışanlarını kendi çıkarlarına göre kullanmakta. Sıradan insanlar, kurum çalışanları ve çeşitli sektörlerde bir iş beceremeyenler ya gazete ortağı ya tv yönetimi veya bir haber sitesiyle piyasada cirit atmakta. Sektörü kendi emelleri için kullanırken sektöre ciddi zarar vermekte. Gazetecilik onurlu ve şahsiyetli bir işdir. Bu güzel mesleği piyasada cüzi rakamlarla yerle bir eden kendini gazeteci zanneden kazeteci kişiliklere lütfen bakarak sektöre bakmayın. Bu mesleği hakkıyla yapan şahıslara gazetecilik unvanı verilir. Siyasetçilere yaranmak belediye ve kurumlardan çıkar ve menfaat elde etmek için sektörü kullananlara bu unvan verilmez. Sektörde gazeteci tanımı vardır bide sektörü bilmeyen menfaatçi satılık kazeteci şahsiyetler vardır. Sosyal medyada hazır hesap alarak binlerce kişiye kopyala yapıştır adı altında bilgi paylaşımı yaparken bile şehre ve kurallara uymadan sırf tıklansın sırf öne çıkayım diyerek Şanlıurfa’ya topluma zarar veren kişiliksizler üzerinden gazeteciliği eleştirmeyin. Bu sektörü eleştirirken şahısların geçmişine yaptığı çalışmalarına bakınız. Sektöre sonradan yama gibi giren başka işlerle de meşgul olan kişilerle gazeteciliği yargılamayın. Belediyelerinde eleştiriye kapalı tavrı da sektörü buralara kadar getiren bir etkendir. Medyaya maddi baskı yaparak kendi kontrollerine almaya çalışan belediyelere sözüm. Beni öv destek al mantığı sektöre ciddi zarar vermekte. Belediyeleri eleştiren medya kuruluşları ayakta duramıyor ve direnemiyor. Hiçbir destek alanı kalmayan medya kuruluşları da ister istemez belediyelere ve siyasi partilere hizmet etmek zorunda kalıyor. Bu denli mecburiyetlerde sektörü aciz ve acınaklı bir hale getirmektedir. Vesselam…
Ekleme Tarihi: 03 Kasım 2023 - Cuma

Sektörel İsyan!

Olaylar gündem memleket derken zaman hızla geçmiş kendi sektörümüzün ne kadar acınaklı ve aciz bir duruma geldiği fark etmemişiz.

Evet, konumuz tam anlamıyla gazetecilik sektörüyle ilgili. Bundan 10 yıl önce haber merkezinde görev yaptığım bir yerel gazetede gecemizi gündüzümüzü gazeteye verir karşılıksız hizmet ederdik. Aldığımız cüzi bir maaş ile sevinir kentin sesi olduk diye mutlu olurduk. Ne rüşvet alır kendimizi satardık nede kimseye peşkeş çekerdik.

Hak yolunda yürür haklının yanında durur haksızın karşısında elif gibi diktik.

Çok güzel günlerdi, o günlerde ne öğrendikse ne gördükse o esas ile meslek ahlakıyla bugünlere geldik elhamdülillah yolumuzu şaşmadık.

Günümüze gelince utanır olduk ki gazeteciyim demeye.

Sektörün adı var kendi yok.

Haber var ama ses yok.

Ses var duyan yok.

Acınası ve aciz bir sektör haline gelmiş durumda.

Sektörün medya patronları sektörden uzak şahıslarla menfaat odaklı hizmet sunmakta. Sektörümüzün temsilcileri dernekleri rant oyunları ile meslek çalışanlarını kendi çıkarlarına göre kullanmakta.

Sıradan insanlar, kurum çalışanları ve çeşitli sektörlerde bir iş beceremeyenler ya gazete ortağı ya tv yönetimi veya bir haber sitesiyle piyasada cirit atmakta. Sektörü kendi emelleri için kullanırken sektöre ciddi zarar vermekte.

Gazetecilik onurlu ve şahsiyetli bir işdir. Bu güzel mesleği piyasada cüzi rakamlarla yerle bir eden kendini gazeteci zanneden kazeteci kişiliklere lütfen bakarak sektöre bakmayın.

Bu mesleği hakkıyla yapan şahıslara gazetecilik unvanı verilir. Siyasetçilere yaranmak belediye ve kurumlardan çıkar ve menfaat elde etmek için sektörü kullananlara bu unvan verilmez. Sektörde gazeteci tanımı vardır bide sektörü bilmeyen menfaatçi satılık kazeteci şahsiyetler vardır.

Sosyal medyada hazır hesap alarak binlerce kişiye kopyala yapıştır adı altında bilgi paylaşımı yaparken bile şehre ve kurallara uymadan sırf tıklansın sırf öne çıkayım diyerek Şanlıurfa’ya topluma zarar veren kişiliksizler üzerinden gazeteciliği eleştirmeyin.

Bu sektörü eleştirirken şahısların geçmişine yaptığı çalışmalarına bakınız. Sektöre sonradan yama gibi giren başka işlerle de meşgul olan kişilerle gazeteciliği yargılamayın.

Belediyelerinde eleştiriye kapalı tavrı da sektörü buralara kadar getiren bir etkendir. Medyaya maddi baskı yaparak kendi kontrollerine almaya çalışan belediyelere sözüm. Beni öv destek al mantığı sektöre ciddi zarar vermekte.

Belediyeleri eleştiren medya kuruluşları ayakta duramıyor ve direnemiyor.

Hiçbir destek alanı kalmayan medya kuruluşları da ister istemez belediyelere ve siyasi partilere hizmet etmek zorunda kalıyor. Bu denli mecburiyetlerde sektörü aciz ve acınaklı bir hale getirmektedir.

Vesselam…

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve 63olay.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.